top of page

en yakın atölye tarihi  için ulaşabilirsiniz

Summer Collage

Dönemsel olarak sanat terapisi, nörogelişimsel yoga, ritim terapiler, içe dönüş ve farkındalık kazandırma atölyeleri açmaktayım. Kuvvetli ve şeffaf dışavurum teknikleriyle çalışıyoruz.

Öz şefkatli farkındalık ve an'da kalma üzerine kendimizi eğitiyoruz. 

pexels-madison-inouye-1405762.jpg

Sanat terapisi, bireylerin biyo-psiko-sosyal gelişiminde, bilişsel bütünlüğün korunmasında ve zihinsel iyileşme süreçlerinde sanatsal pratiklerden yararlanarak, onarım ya da destek amaçlı müdahalelerde bulunma sürecidir. Bu süreçte kişinin ilgi, beceri ve yaratıcıklarına uygun, öznel bir programla hareket edilir. Sanat terapisi konusunda eğitimli uzmanlar, kişinin çatışmalarını ve sorunlarını çözebilmesi, davranış yönetimi becerilerini geliştirmesi, öz bilincini artırıp iç görü sahibi olması için sanatı bir aracı olarak kullanırlar.

22331122_10155142682608510_1474389007_n.jpg

Sanat terapisi, bir sanat eğitmeni ile terapistin ortak çalışmasını gerektiren, tedavi sürecinin sanatla sürdürülmesine dayanan bir terapi çeşididir. 20. yüzyılın ortalarından itibaren ABD ve Avrupa'da hızla yayılmıştır. 1940'tan itibaren ABD'de ayrı bir meslek dalı olarak tanımlanmaya başlanmıştır. 

Süreçte terapi gören, sanat yoluyla kendini ifade eder. Bu, terapinin başlangıcında terapi görenin durumunu tanımlamayı sağlar. Ya da durumu tanımlanmış terapi görenin terapi sürecinde kendini dışavurması için sanat kullanılır. Her iki durumda da terapistin yönlendirmesiyle sanat terapi aracı olarak kullanılır. Sanat terapisindeki başlıca alan resim olmakla birlikte plastik sanatlar da kullanılmaktadır. Plastik ve heykel tasarımları veya fotoğraf, kolajlar v.s ana araçlar arasında sayılabilir. Art terapisindeki en merkezi olan ise, hastaların kendi iç dünyalarını sanatsal araçlarla ortaya çıkarmalarıdır.  


 

Sanat Terapisi süresince yapılacak uygulamalar için yanınızda resim kağıdı, A4 kağıt, canson kağıt, kraft kağıt, bristol kağıt, atık kağıtlar, eski gazete ve dergiler, mukavva, kumaş parçaları, kurşun kalem, renkli kalemler, keçeli kalemler, soft pastel boya, marker ya da suluboya, suluboya bandı, kağıt bandı, su kabı, boş bir kutu (metal, karton, ayakkabı kutusu vb.) peçete, bant, renkli bantlar, tel zımba, delgeç, fırça, kil, pipet, yapay kuş tüyü, oyun hamuru, uhu, makas, kumaş, ip, boncuk gibi malzemeler bulundurmalısınız. Atölye çalışmalarımızda bu malzemeleri katılımcılarımıza sağlamaktayız.

RiTiM TERAPi

Müzikal ritim aletleri kullanılarak eşzamanlı uyumun kişi üzerinde pozitif etkisi üzerine odaklanır.

Ritim, çeşitli aletlere vurarak çıkarılan, düzenli ve akıcı seslerin oluşturduğu müzik olarak bilinse de, aslında ritim kendini tanımlamaktır. Alınan nefesin kontrolü, atılan her adımın senkronudur. Herkesin kendine özgü ruhsal, bedensel ve bilişsel bir ritmi vardır. Kısacası her insanın kendi nevi şahsına münhasır bir ritmi vardır.

Ritim kişinin bedeni ve zihni arasındaki uyum mekanizmasıdır. Bireysel ve grupla yapılan ritim terapilerde, beynimizin farklı alanlarını açığa çıkarma imkanımız vardır. Sosyolojik, biyolojik psikolojik rahatsızlıklarda işlevini kaybetmeye yüz tutmuş beynin bazı alanlarında tekrar aktivasyon söz konusudur. Yapılan çalışmalarda ritim terapinin, belirli psikolojik rahatsızlıklarda ciddi oranda fayda sağladığı gözlemlenmiştir.

Katılımcılar ritim atölyesi çalışmaları sırasında çok sesli bir dünyanın varlığını keşfederler. Kendilerinin de yarattığı müziğin büyüsüne kapılır ve duygularını sanatsal bir şekilde dışa vurmayı öğrenirler.

(Ritim Atölyesi H. Koç)

bottom of page