top of page

Yüksek İşlevsel Kaygıların ÖzellikleriYüksek düzeyde işleyen kaygınız varsa, muhtemelen kaygınızın sizi korku içinde donup bırakmak yerine ileriye doğru ittiğini fark etmişsinizdir.


Yüzeyde, başarılı, birlikte ve sakin görünüyorsunuz - işte ve yaşamda mükemmel olan tipik A Tipi kişilik. Ancak, içeride hissetme şekliniz çok farklı olabilir.


Yüksek işlevsellik kaygısı olan biri başarının resmi olabilir. İşe herkesten daha erken, kusursuz bir şekilde giyinmiş, saçlarınızı düzgün bir şekilde şekillendirmiş olarak gelebilirsiniz.


İş arkadaşlarınız, işinize azimli olduğunuzu söyleyebilirler - hiçbir zaman son teslim tarihini kaçırmadınız veya belirli bir görevde yetersiz kaldınız. Sadece bu değil, aynı zamanda istendiğinde başkalarına yardım etmeye her zaman isteklisiniz. Dahası, sosyal programınız da yoğun ve dolu görünüyor.


Başkalarının bilmediği (ve sizin asla paylaşmayacağınız) şey, görünüşte mükemmel bir dış görünüşün yüzeyinin altında, sürekli bir endişe karmaşasıyla savaşıyorsunuzdur.


Sizi başarıya götüren şey sinirsel enerji, başarısızlık korkusu ve başkalarını hayal kırıklığına uğratmaktan korkmak olabilir. Yüksek düzeyde işleyen kaygının özellikleri, başkaları tarafından "sevimli" veya kişiliğinizin bir parçası olarak algılanabilir. Gerçekte, bu nitelikler altta yatan kaygı tarafından yönlendirilir. Yüksek işlevsellik kaygısının diğer özellikleri içseldir ve size çok fazla strese neden olmalarına rağmen başkaları tarafından asla fark edilmeyebilir.


"İnsanları memnun etmek" (insanları uzaklaştırmaktan korkmak, kötü bir arkadaş, eş ve çalışan olmaktan korkmak, başkalarını hayal kırıklığına uğratmaktan korkmak)


Çok konuşmak, gergin "gevezelik"


Sinirsel alışkanlıklar (saçla oynamak, parmak çıtlatmak, dudağını ısırmak)


Tekrarlayan şeyler yapma ihtiyacı (merdiven sayma veya ileri geri sallanma)


fazla düşünmek


Kaybedilen zaman (randevular için çok erken gelmek)


Güvence ihtiyacı (birden çok kez yol tarifi istemek veya başkalarını sık sık kontrol etmek)


Erteleme ve ardından uzun süreli yoğun çalışma


Göz temasından kaçınmak


Ruminasyon ve olumsuz üzerinde durma eğilimi ("Ya olursa?" düşünceleri ve geçmiş hatalar üzerinde durma)


"Hayır" diyememe, her zaman aşırı yüklü bir programa sahip olma, sürekli meşgul olma


Uykusuzluk (uykuya dalmada veya erken uyanmada güçlük ve tekrar uykuya dalamama)


Diğerleri senin "okumanın zor" olduğunu düşünüyor (stoik, duygusuz, soğuk)


Sınırlı sosyal yaşam (davetiyeleri geri çevirmek)


"Anın tadını çıkaramama" (rahatlayamamak ve anda olamamak veya herhangi bir durumda en kötüsünü bekleyememek)


Gelecekten korkmuş hissetmek


Kendinizi başkalarıyla karşılaştırma eğilimi (beklentilerin gerisinde kalma)


Yüksek işlevli bir kişi genellikle aşırı başarılı olarak kabul edilir. Bununla birlikte, bu algı, bu başarı düzeyine ulaşmak için gereken mücadeleyi (ve belki de kaygıyı) hesaba katmadığı için dar görüşlüdür. Sizi tanıyan çoğu kişiye sorsanız, muhtemelen her gün kaygı ile mücadele ettiğinize dair hiçbir fikirleri olmaz. Derinlerde bir yerde, kaygınızın hayatınızı sınırladığını bilirsiniz - siz buna izin vermeseniz bile. Güvendiğiniz bir tıp uzmanı size destek sağlayabilir ve bir akıl sağlığı uzmanı tarafından değerlendirilmeniz için size bir sevk verebilir. Psikoterapiyi araştırabilirsiniz.


Comentários


bottom of page