top of page

Seans Planı Nedir?
Seanslarda, bir ilerleme planı, sahip olduğunuz belirli hedeflere ve psikoloğunuzun bu hedeflere ulaşmanıza yardımcı olmak için kullanabileceği müdahalelere atıfta bulunur. Tipik olarak, terapötik sürecin başlarında bir ilerleme planı oluşturulur ve seanslarınızı elde etmeyi umduğunuz şeye uygun bir şekilde yönlendirmek için bir kılavuz görevi görür.


İlerleme planları, önceliklerinizde değişikliklere izin vermek ve kaydettiğiniz ilerlemeyi yansıtmak için genellikle düzenli olarak, genellikle altı ayda bir güncellenir. Hayatınızda bir şeyler değişirse, siz ve terapistiniz beklemek zorunda değilsiniz. İhtiyaçlarınıza hizmet etmeye devam etmek için ilerleme planınız gerektiği gibi değişebilir.


Bir ilerleme planı genellikle ilk seans seansında veya ilk başlardaki bir seansta tartışılır. Psikoloğunuzun size soracağı yaygın bir soru, "seanslara gelmekten ne elde etmeyi umuyorsunuz?" sorusunun bir çeşitlemesidir. Ayrıca “ilerleme için hedefleriniz nelerdir?” gibi bir şey sorabilirler. veya “İşlerin düzeldiğini nasıl anlarsınız?”


Psikoloğunuz geçmişinizi, semptomlarınızı ve ihtiyaçlarınızı anlatma konusunda size güvenir ve seanslarda önceliklerinizin neler olduğunu paylaşabilirsiniz. Size rahatsızlık veren bir şey önerirse, bunu ona bildirmenizde bir sakınca yoktur. Sorularınızı yanıtlayarak endişelerinizi giderebilir veya sizin için daha uygun olan bir müdahaleyi seçebilir.


Bilişsel Davranışçı Terapi: Bu yaklaşımı kullanan bir psikolog, düşüncelerinizin, duygularınızın ve davranışlarınızın nasıl etkileşime girdiğini keşfetmenize yardımcı olmak ister. Zararlı veya yanlış düşünceleri belirlemek ve bunları yararlı, doğru düşüncelerle değiştirmekle ilgili hedefler önerebilirler. İlerleme planları terapötik sürecin önemli bir parçasıdır. İlerlemenizi bilgilendirir ve sizin ve psikoloğunuzun birlikte çalışmasına ve zihinsel sağlık hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur.

Yorumlar


bottom of page