top of page

Bağlanma Nedir?Bağlanma, bağlanma teorisine dayanır ve kişinin çocukluk deneyimlerinin yetişkin olarak anlamlı bağlar kurma yeteneklerini nasıl etkileyebileceğini araştırır. Bağlanma genellikle olumsuz çocukluk deneyimleri yaşayanlar için tavsiye edilse de, başkalarıyla derin bağlantılar kurmak için mücadele eden herkes seanslardan fayda görebilir. Bağlanma teorisi, size bir amaç duygusu getirmek için yalnızca başkalarına güvenmeden kendinize bakabileceğinizi anlamanıza da yardımcı olabilir. Tipleri ise; güvenli, kaçıngan, endişeli ve dağınık.


Kaygılı bağlanma stili, muhtemelen en çok konuşulan 'tip'tir - ve neden birçok insan bağlanma terapisini arar - çünkü bunun yetişkinlikte tezahür etme eğilimi vardır. Kaygılı bağlanma stiline sahip insanlar belli ki bir miktar kaygıyla yaşarlar, ancak özellikle yalnız kalma korkularıyla ve genellikle karşılıklı bağımlılık olarak görülen şeylerle uğraşırlar. Bu bağlanma stiline sahip olmanın doğal olarak yanlış bir tarafı yoktur ve birçok insanda vardır. Bununla birlikte, kendiniz hakkında bunu bilmek ve bir psikoloğun bu güçlü duygu ve kalıplarda gezinmeniz için size belirli şekillerde yardımcı olması inanılmaz derecede faydalı olabilir.


İnsanlar çocukluktaki bağlanma yaralarını keşfederek travmalarıyla anlatısal bir ilişki kurmaya başlayabilirler. Olanların hikayesini, kontrolün sizde ve güvende olduğunuzu hissedeceğiniz bir şekilde anlatabildiğinizde, TSSB, anksiyete ve/veya depresyon semptomlarına karşı son derece güçlenir.


Herhangi bir danışmanlık biçiminde olduğu gibi, bağlanmanın etkinliği farklı faktörlere göre değişir. Bunlar, derinden içe bakma ve ilerleme kaydetme konusundaki kararlılığınız ve kırılganlığınız, terapistinizle olan ilişki ve seanslarınızın sıklığı/tutarlılığı olabilir. Hangi yaklaşımın sizin için en faydalı olacağını anlamak için tedavi seçeneklerini bir profesyonelle tartışmak önemlidir. Bağlanma temelli terapi çok ilişkiseldir, yani seans arayan kişinin diğer insanlarla nasıl etkileşime girdiğine çok bağlıdır, bu da seansın bireysel olup olmadığını klinik olarak analiz etmek daha zor olabilir.


Başlamadan önce, ister yalnız kaldığınızda inanılmaz derecede endişeli hissederek, ister yapışkan bir eş veya arkadaş olma eğiliminde olsun, çocukluğunuzun veya erken yaşam ortamınızın günlük yaşamınızda ortaya çıktığını düşündüğünüz bazı yolları yazmak faydalı olacaktır. Ama yargılamadan gözlemleyin. Bu çalışmanın gerçek temeli budur: kendinizi yargılamak değil, hayatınızın sizi siz yapan tüm bölümlerini nasıl seveceğinizi öğrenmek.

Comentários


bottom of page