top of page

Cinsel Sorunlar Nasıl Tedavi Edilir


İnsan davranışı ve cinselliği bedensel, psikolojik, sosyal koşullardan etkilenir. Cinsellik sadece cinsel organlarla sınırlı değildir. Cinsellikle ilgili duygular, düşünceler ve yerleşmiş inançlar vardır. Yerleşmiş inançların çoğu zaman hatalı olabildiği bilinmektedir. Cinsel sorunların ve bozuklukların ortaya çıkışında kişinin bedensel ve psikolojik özellikleri ya da ikili ilişkilerin etkileşimleri etkili olabilir. Doğal olarak cinsel sorunların tedavisi de, oluşumunda rol oynayan etkenlere göre değişebilir. Kişi ile görüşülerek sorunu ortaya çıkaran, yerleşmesine neden olan etkenler birlikte incelenir. Sorunun tedavisinde etkili olacak ilaç veya psikoterapiler seçilir. Cinsel sorun tıbbi veya biyolojik bir nedene bağlı ise, tedavisi ilaç veya diğer tıbbi tedaviler olacaktır. Bu durumda tedaviyi, ürologlar, kadın hastalıkları ve doğum uzmanları ya da psikiyatristler yaparlar. Eğer cinsel sorun psikolojik etmenlerle ilişkili ise veya tıbbi bir nedene bağlı olarak gelişmiş olsa bile psikolojik etmenler durumu ağırlaştırmışsa, cinsel terapiler uygulanmalı ya da ilave edilmelidir. Cinsel terapileri ise cinsel terapi konusunda eğitim almış psikiyatristler ve klinik psikologlar yapabilir. Bütün tedaviler gibi cinsel tedaviler de bilimsel veriye dayalı olmak zorundadır.

Cinsellik insanın en temel gereksinimlerinden birisidir. Her ne kadar toplumumuzda tabu olan bir konu olsa da cinsellik, yaşamımızı doğrudan etkilemektedir. Cinsel sorunlar yaşayan bireyler buna bağlı olarak başka psikolojik sorunlar da geliştirebilmektedirler. Tabu bir konu olmasından dolayı da maalesef bireyler cinsel sorunlar hakkında yardım almayı erteleyebilmekte bu da sorunların daha da büyümesine ve başka alanlara sıçramasına yol açmaktadır. Araştırmalar göstermektedir ki cinsel sorunlar psikolojik temelli olabilmekte ve psikoterapilerle rahatlıkla çözümlenebilmektedir. En sık karşılaşılan cinsel sorunlar ise şu şekildedir:

Vajinismus Erken boşalma Sertleşme (ereksiyon) sorunları Orgazm (boşalma) sorunları Cinsel istek kaybı Cinsel korkular Cinsel eğitim Uyarılma sorunları

CİNSEL TERAPİDE NELER YAPILIYOR?

Cinsel tedaviler, psikoterapi oturumları muayenehane veya hastanelerde yapılır.

Cinsel terapi bu konuda eğitim almış, deneyimli psikiyatrist ve psikologlar tarafından uygulanır. Cinsel terapiye başvuran kişinin cinsel eşi varsa tedaviye cinsel eşiyle başvurması önerilir. Çünkü bu tedavi başarısını daha da artırmaktadır. Öncelikle her iki partnerle ayrı ayrı görüşülerek cinsel öykü ve cinsel sorun öyküsü alınır. Sorunun alanları belirlendikten sonra tedavi hedefleri çiftle beraber saptanır. Görüşmelerin sıklığı, süresi ve temel ilkeleri belirlenir.

bottom of page