OYUN TERAPİSİ

Oyun terapisi, çocuklarda görülen ruhsal rahatsızlıkların ve davranış bozukluklarının, bu alanda eğitim almış uzmanlarca, oyun ya da oyuncaklar yolu ile tedavi edilmesi ve iyileştirilmesidir. 

Oyun terapisi çocukların uyumlu ve mutlu olarak yaşamalarını hedefleyen gelişimsel bir terapi şeklidir. Çocukların oyunu ve oyuncakları kullanarak kendilerini ifade etme gereksinimlerine odaklanan özel bir süreçtir. çocuklar kendilerini kelimelerle pek ifade edemezler. Hem kelime hazneleri dardır, hem de sözel ifadeyi gerektiren bilişsel süreçleri gelişim aşamasındadır.


Çocuklar, kendilerine güvenli bir ortam sunan eğitimli bir oyun terapisti ile istedikleri şekilde oynayabilmeleri için cesaretlendirilirler. Bu süreçte, çocuklara duygusal sorunlarını ifade edebilmeleri için değişik çeşitte birçok oyuncak sunulur. Çocukların kendilerini sanat, drama ve fantazi içeren oyunlar yoluyla ifade edebilmeleri için fırsat yaratılır. Oyun ve oyuncaklar kullanılarak çocuklar ile iletişim kurmaya, sorunları çözmelerine ve olumsuz davranışlarını değiştirmelerine yardımcı olunur.

Oyun terapisi çocukların; duygu ve düşüncelerini ifade etmelerine zihinsel ve fiziksel düşüncelerini geliştirmelerine yardımcı olur.

oyuncaklar, çocukların duygularını ifade etmelerini kolaylaştırıcı özellikleri olanlardan seçilir. mesela kuklalar, bebekler evleri, boya ve çamur bunlardan bazılarıdır. oyuncaklarla nasıl oynanacağı seçiminin çocuklara bırakılması gerekir. ayrıca oyuncaklar güvenilir, dayanıklı ve sürekli kullanılabilmeye müsait olmalıdır.

Ne işe yarar?
farklı gelişen çocuklarda özellikle otizm tablosundaki çocuklarda gelişimsel dokunma terapisi çok güzel sonuçlar yaratırken genel olarak
kaygı ve korkularda
öfke kontrol sorunlarında
dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluklarında
uyum davranış problemlerinde
yeme, uyku tuvalet gibi temel ihtiyaçları gidermede sorun yaşayan çocuk ve ailelerde
tırnak yeme, parmak emme
içe kapanık çocuklarda
sosyalleşme ve özgüven kazandırmada
bağlanma sorunlarında (anneye ve yetişkine aşırı bağlı olma)
taciz ve istismarda