Çocuk danışmanlığı uzmanlık alanlarım;

Özgül Öğrenme GüçlüğüDikkat EksikliğiOkula uyumsuzlukKardeş KıskançlığıŞiddet ve Saldırganlık, Öfke Kontrol SorunlarıÖzgüven SorunlarıTravma Sonrası Stres BozukluğuYaygın Anksiyete BozukluklarıPanik BozuklukSosyal FobiFobilerDepresyonObsesif Kompulsif BozukluklarYeme Bozuklukları, Korkular

​Çocuklarla; mental reterdasyon, öğrenme bozuklukları (okuma, yazma, sözel ifade, sayısal öğrenme zorluğu), motor becerilerde bozukluk, iletişim bozuklukları, dil gelişimsel problemler (kekemelik, gecikmiş konuşma, harfleri söyleyememe, kelimeleri tersten söyleme), yaygın gelişimsel bozukluk (down sendromu, asperger sendromu), dikkat eksikliği, davranış bozuklukları, beslenme ve yeme bozuklukları, tikler, tuvalet problemleri, tırnak yeme problemi,ayrılma anksiyetesi gibi alanlarda çalışılmaktadır.

ÇOCUĞUMA NE ZAMAN GELİŞİM TAKİBİ YAPTIRMALIYIM?

Her çocuğun okul öncesi dönemden başlayarak gelişim takibinin yapılması ve buna göre gelişim programının oluşturulması çocuğa sağlıklı bir gelecek sunmak için gereklidir. Bununla birlikte gelişimi bir ömür sürmektedir. Önemli olan çocuğun gelişimini destekleyen şartları yerine getirmektir.

  • Gelişim takibi okul öncesi dönemde 0-6 yaş ve ilköğretim döneminde yapılır.

  • Görüşme ve testlerle başlayan gelişim takibi çalışmasında, çocuğun önde giden alanlarının desteklenmesi ve yönlendirilmesi geride kalmış alanları varsa desteklenmesi için yol haritası çizilir. Aileye, çocuğunun gelişimi ile ilgili rehberlik ve danışmanlık yapılır.

  • Çocuklarla yapılan tarama ve test çalışmaları ” oyun “ olarak adlandırılır

 
ERGENLİK DÖNEMİ
 
​Çocukluk dönemini takip eden ergenlik, kişinin fiziksel, duygusal ve sosyal açıdan hızlı değişim gösterdiği dönemlerdir. Birçok yetişkinin düştüğü en önemli yanılgı, çocuk ve ergenlerin yetişkinlerden tek farkının yaş olduğunu düşünmek ve onları “yaşı küçük yetişkinler” olarak algılayıp, çocuk ve ergenlik dönemlerinin kendine özgü süreçlerini göz ardı etmektir. Bu dönemlerde oluşması beklenen sağlıklı duygusal ve davranışsal değişimlerin farkında olmak, ortaya çıkacak sorunların fark edilip, çözüm amaçlı harekete geçilmesini için çok önemlidir